Lubiatowo

O Jackowie

Jackowo(kaszb. Jackòwò) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

W północnej części wsi Jackowo usytuowany jest zespół dworsko-parkowy z przełomu XIX i XX wieku obejmujący dwór, dom rządcy, cukrownię /dawną gorzelnię/, dwa magazyny zbożowe. Majątek przez długie wieki stanowił własność rodziny von Jackow, jednakże jego ostatnim przedwojennym właścicielem była rodzina Fliessbach, która m.in. przebudowała i rozbudowała budynek dworu. Po 1945 roku majątek stał się własnością państwa polskiego – w zarządzie państwowego gospodarstwa rolnego.

Obecnie stanowi własność prywatną.

Miłośników jazdy konnej zachęcamy do odwiedzenia stajni w Folwarku Jackowo położonego nad Morzem Bałtyckim, pomiędzy Białogórą a Łebą i spróbownia swoich sił w jeździe konnej pod okiem dyplomowanego instruktora. Codziennie wieczorem organizowne są konne wypady na plażę oraz po okolicznych lasach i polach. Towarzyszą temu niezapomniane przeżycia. Zabudowania otoczone są wiekowym parkiem, przechodzącym w las, którego leśne ścieżki poprowadzą Państwa do morza (ok. 4000 m). Teren wokół Folwarku zachwyca swoją różnorodnością. Malownicze łąki, pola, pastwiska, lasy, jeziora oraz strumienie to tylko namiastka tego co oferuje ta urocza okolica. Plaże w okolicy należą do najpiękniejszych, są czyste i szerokie.